Základni kváskový chléb

Náš první pokus o nehnětený kváskový chléb nedopadl uplně podle našich představ (zespodu připálený a málo prokynutý), tak jsme na podruhé zkusili upéct hnětený chleba podle receptu na stránkách cuketka.cz.

V v pondělí v 12:00 Martina vyndala kvásek z ledničky a nakrmila ho 160g žitné mouky a 160g vody(vedení kvásku a la Maškrtnica) a nechala ho v při teplotě 20°

Když byl mladý, tak se mu moc nechtělo (Při dalších pečeních už jel mnohem lépe, v 6 večer ho nakrmíme a cca v 11 dopoledne dalšího dne zaděláváme v kuchyní cca 22°-23°C), tak jsme ho nechali pracovat přes noc a teprve druhý den v 8 hod ráno jsme v robotu uhnětli těsto (přidali jsme 320g pšeničné, 175ml vody, 2 lžičky soli a 2 lžičky kmínu. Hnětění trvalo cca 10-15 min.

Pak Martina těsto „zpacifikovala“ (několikrát přehnula, dobře to je vidět na vloženém videu) a dala kynout do ošatky (ošatka musí být opravdu dobře vysypaná moukou a i chleba důkladně posypán).

Po 3 hodinách (záleží jak kyne, může to být i 5 hodin) rozpálila troubu programem na pizzu na 260°C včetně plechu.  No rozpálený plech dala vykynutý bochník a na plech, který máme na spodku trouby, nalila hrneček horké vody. Po 8 min přepneme na klasické pečení při 250°C a po dalších 8 minutách stáhla teplotu na 180°C (na termostatu, troubu nevětrala). Po 8 minutách vypneme troubu a po 5 hotový chleba vyndáme na mřížku. (teploty jsou závislé na velikosti bochníku a taky typu trouby. U 400g verze pečeme nejdříve 10 minut při 250°C horkým vzduchem, pak 10 min normální pečení (horní spodní) zase při 250° a 10 min pečeme při 180°. Troubu vypneme a po 5 minutách chleba vyndáme a dáme vychladnout na mřížku.. Je potřeba průběh kontrolovat, aby nedošlo k připalování kůrky.)

 

Celý proces je dobře vidět na následujícím videu:

Stručný návod ve formátu MS DOC